Skip to content

پروژه به روز رسانی سیستم DCS بویلرهای 120 تنی آذراب شرکت پالایش نفت شیراز

در حدود 18 سال پیش دو عدد بویلر 120 تنی مجهز به DCS های Foxboro شرکت Schneider از سوی شرکت آذراب در مجموعه پالایش نفت شیراز نصب و راه اندازی گردید که متاسفانه به سبب بروز مشکلات در ابتدای بهره برداری، بویلرهای مذکور تقریبا هیچ گاه به صورت کامل مورد استفاده قرار نگرفت. از این رو در سال 1396 مدیریت مجموعه تصمیم به جایگزینی کامل سیستم کنترل بویلرهای مذکور و نوسازی ادوات ابزار دقیق مربوطه گرفت. در نهایت با توجه به تجربیات پیشین کنترل و پردازش هوشمند در امر به روز رسانی سیستم های DCS نیروگاه های بخار، پروژه مذکور در سال 1397 به این شرکت واگذار گردید.

کنترل و پردازش هوشمند پیش از این در پروژه ای موفق، سیستم های Automatic Boiler Controls (ABC) مبتنی بر تکنولوژی Teleperm ME شرکت SIEMENS و Burner Management System (BMS) بر پایه کنترلر های S5 Fail Safe شرکت SIEMENS را برای چهار بویلر 85 تن ساخت شرکت MACCHI ایتالیا در مجموعه پتروشیمی خراسان با تکنولوژی به روز PCS7 شرکت SIEMENS جایگزین نموده است به این ترتیب که بویلرها یک به یک از مدار خارج شده، پس از جایگزینی سیستم کنترل، مجددا به حالت فعال درآمدند بدون اینکه عملکرد کل مجموعه نیروگاه متوقف گردد.

بویلرهای پالایشگاه شیراز هر یک دارای یک تابلوی کنترلی اختصاصی خواهد بود که هر دو عملکرد ABC و BMS را با استفاده از یک CPU S7-410H پیاده سازی خواهد نمود. سیستم BMS به صورت Fail Safe و در سطح SIL2 اجرا خواهد گردید. به جز تابلوهای اختصاصی هریک از بویلرها، یک سیستم کنترلی مشترک همراه با پردازنده و IO های مستقل نیز فرآیندهای مشترک بین دو بویلر را کنترل خواهد نمود.

برنامه سیستم DCS بویلرهای مذکور بر مبنای ویرایش 9 نرم افزار PCS7 شرکت زیمنس توسعه خواهد یافت.